Doğa Yürüyüşü, Kampçılık
Uludağ Sarıalan - Tonozyayla - Ab-I Hayat - Zeyniler

Sarıalan meydanında Milli Parklar Müdürlüğüne ait lojman ve dolmuş durağının arasındaki yoldan başlayan parkur yaklaşık 250 m. sonra sağa dönerek orman içine girer. Tekir tepeden inen ve Kaynana çukurunun batısından geçen Dik Tekir adı verilen orman içi patika 1,7 kilometre sonra Tonoz yaylaya çıkar. Zaman zaman kayalık suyolundan geçen bu parkurda 2 çeşme vardır. Tonoz yayla doğa yürüyüşü yapanların mola verdikleri bir noktadır. Tonozyayla2dan Kadıyayla ve Ab-ı hayat mevkiine iki ayrı patika vardır. Çeşmenin karşısından kuzey yönünde orman içine giren patika 1,5 kilometre sonra Kadıyayla?ya ulaşır. Tonozyayla'dan kuzeydoğuya doğru ilerleyen diğer patika ise orman içine girer ve suların açtığı yol takip edildiğinde Ab-ı Hayat yaylasının güneyine çıkar. Buradan hafif bir inişle önce Erikliyayla ve 2,6 kilometre sonra Zeyniler köyü üstündeki Bozburun seyir noktasına ulaşılır. Yamaç paraşütü platformunun bulunduğu Bozburun'dan Bursa kent merkezi ve Yıldırım ilçesinin genel görünümü izlenebilir. Bozburun'dan batıya doğru inen parke döşeli yol 2,5 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Teferrüç Teleferik istasyonu önünde sonlanır.


OsmangaziZorluk Derecesi: 4
Tahmini Yürüyüş Süresi(saat): 4
Bilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Ağaç Bilgi Levhası, 2 adet ağaç yön levhası
Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü - Uludağ Milli Park Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Ulucamii-Sarıalan: 31.2 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.