Fotoğrafçılık, Günübirlik Alan, Tarihi Yerleşim, Yöresel Yemekler
Gölyazı

Bursa sınırlarındaki antik yerleşim yerlerinden biri olan Gölyazı, Uluabat ya da diğer adıyla Apolyont gölünün doğu kıyısındaki yarımada üzerinde kurulmuştur. Bursa-İzmir karayolunun 35. kilometresindeki Gölyazı ayrımından güneye dönerek zeytin ağaçları arasından ilerleyen 7 kilometrelik bir yolla ulaşılan Gölyazı'nın antik dönemlerdeki adı Apollonia ad Rhyndacum'dur. Lozan anlaşmasına kadar bir Rum köyü olan Gölyazı 1924 yılından itibaren Yunanistan'ın manastır vilayetinden gelen mübadillerin yaşadıkları bir köy hüviyetine bürünmüştür. SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan Gölyazı ve çevresinde eski dönemlerden kalma surlar, kale kalıntıları, antik yollar, Apollon tapınağı, Zambak tepede Roma döneminden kalma tiyatro kalıntıları, su kemeri gibi birçok tarihi eserle tarih meraklıları ve fotoğrafçıların uğrak yerlerindendir. Tarihi kalıntıların yanı sıra eski Rum evlerinin bulunduğu sokakları, sokak başlarında balık ağı ören, kerevit sepetlerini tamir eden ve gölde sandallarla balığa çıkan kadınlarıyla Ege kıyısındaki köyleri andıran Gölyazı özellikle hafta sonları Bursa'dan ve şehir dışından gelen çok sayıda yerli turistin uğrak yeridir. Gölyazı'nın kara ile bağlantısını sağlayan köprünün hemen başında bulunan Ağlayan çınar da görülmeye değer doğal bir anıttır.


NilüferBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası
Bölge Sorumlusu: Bursa Büyükşehir Belediyesi - Milli Park
Şehirden Uzaklık: Merinos-Gölyazı: 41 Km.
Gölyazı: N40.16662 E28.67965
Zambaktepe: N40.17002 E28.68331Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.