Fotoğrafçılık, Tarihi Yerleşim
İznik

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini taşıyan İznik, adını verdiği göl kıyısında kuruludur. 325 yılında birinci ve 787 yılında ise yedinci Konsül'ün toplandığı İznik bu nedenle Hıristiyan âlemi için ayrı bir önem taşır.Bursa'ya 82 kilometre uzaklıktaki İznik'e şehir merkezinden ulaşım için, Gemlik ilçesi geçildikten 5 kilometre sonra Karsak boğazı çıkışından sağa sapan ve Gölyaka, Sölöz, Narlıca köylerinden geçen yol kullanılır. Orhangazi ilçesi içinden başlayarak Boyalıca ve Çakırca köylerini geçen 42 kilometre uzunluğundaki ikinci yol Karsak yoluna göre daha bakımlıdır.Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın başkenti olan İznik, üç tarihi kapısı ve 4 bin 970 metre uzunluğunda surları ile tarih ve arkeoloji meraklıları dışında fotoğrafçılarında gözdesidir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan yapılarıyla bir açık hava müzesi olan İznik'e Bursa yönünden gelenler solda Kırgızlar türbesini geçtikten sonra Yenişehir kapının sağından giriş yaparlar. Orhangazi yönünden gelenler ise İstanbul kapısı yanından geçerek ilçe merkezine girerler. 7. Konsül'ün toplandığı Ayasofya kilisesi (Orhan camii) her iki ana caddenin kesiştiği yerde, ilçe merkezindedir.Ayasofya camiinin batısından uzanan Kılıçaslan Caddesi, balık lokantaları ve kafeteryaların bulunduğu göl kıyısına çıkar. Bu caddede 300 metre sonra sola dönen Gül sokak yaklaşık 250 metre sonra M.S. 98-117 yıllarında İmparator Trajanus tarafından yaptırılan ve halen kazı çalışmalarının sürdüğü Antik Tiyatroya çıkar.Ayasofya camiinden sağa, Çarşı içine dönen Kılıçaslan Caddesi sonunda Lefke kapı bulunur. Lefke kapıdan sağa, güneye uzanan Sultan Orhan Caddesinde ikibin yıllık İznik surlarının 600 metrelik bir bölümü görülebilir. Ayasofya camiinden Lefke kapıya uzanan Kılıçaslan caddesinde solda kalan Müze Sokak İznik müzesine çıkar. İznik'in sembol yapılarından biri olan Yeşil Cami, İznik müzesinin karşısındadır. Yeşil Caminin mavi ve yeşil renkli çinilerin zigzaglı mozaik tekniğiyle bezendiği minaresi Selçuklu minare geleneğinin erken Osmanlı mimarisine yansımasıdır.Dünyaca ünlü İznik çinilerinin yaşatıldığı bir merkez hüviyetindeki Süleymanpaşa Medresesi, Ayasofya camiinin güneyindeki Maltepe caddesinin Süleymanpaşa Sokak ile kesiştiği noktadadır.


KaracabeyBilgilendirme Levhası Sayısı: 1 Adet Bilgi Levhası
Bölge Sorumlusu:Bursa Büyükşehir Belediyesi
Şehirden Uzaklık: Gençosman-İznik: 82 Km.Bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bilgileri verilen parkurlarda yapılması yasak işlemlerden tamamen kullanıcı sorumludur. Her parkurun detayında yapılabilenecek etkinliklerle ilgili bilgilendirme simgeleri bulunmaktadır.
BursayiKesfet.com © 2015
Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesi Bursa, Bilecik, Eskişehir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği, Bursa'nın Alternatif Turizm Destinasyonları Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne ait olup BEBKA veya Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.


Bu proje Netcad Yazılım A.Ş. tarafından yapılmıştır.